top of page

[BP30] KESİŞİM, DÜZENEK VE İNŞA

Kelimeler

Kesişim, Düzenek ve İnşa

Sayı

Geleneksel yerel edebiyatımızda kent biraz korkutur bizi, içimizi sıkar, telaşlıdır, kalabalıktır. Aslında kent detaylıdır, karışıktır, evet ama belki de bu kendinden çeşitli dokunun arkasında her ilmeğin başka bir aklı, başka bir hikâyesi de vardır. Birçok şey olduğu gibi kent aynı zamanda dişlileriyle, çarklarıyla, kocaman da bir düzenektir. Hareketli ve sabit, canlı ve cansız, kalıcı ve de geçici birçok parça bir arada, iç içe, birbirini tetikler şekilde var olur kentlerde. Bu parçalar uzaktan bakışır, bu parçalar kesişir, bazen de üst üste çakışır. Yeni olasılıkları ve imkânsızlıkları doğurabilir; ya da sadece sakince gözlerler birbirlerini. Kent başka anlamlarda yeniden ve yeniden inşa olur.


Bu sayımızda çok uzaklarda bir parkta güneşin tadını çıkaranlar var; öyle kayıtsız, bağımsız. Başka kentlerden hikâyeler var şaşırtıcı şekilde kesişmiş. Kendi kafasının karışıklığında kaybolanlar var; biraz yıkık, kendiyle fazla çakışmış.


Yazın sıcağı üzerimizde, kimi kentler bomboş şimdi, kimisiyse olağandan daha canlı. BP30 “Kesişim, Düzenek ve İnşa” diyor, her bir kente ayrı selam gönderiyor, başka kentlerin başka hikâyelerine dokunmayı umuyor. Keyifli okumalar!

2022 Temmuz-Ağustos

Kapak Çizimi

Tolga Aydoğdu

İçindekiler

Büyük Patlama // Saygın Soysal [öykü]

Yanlış Yanmamış // Leyla Ilık [şiir]

Doğal Yaşam Parkı'nda Suikast // Toprak Şems Tezcan [öykü]

Nereye Gitsek O Yıkıntı Bizimle Artık // Öyküm Deniz [öykü]

Moskof // Fuad Eren [şiir]

Bir Korku Devi Masalı // Nurzal Keser [öykü]

Alternatif Oedipus // Zeynep Özge Çalmaz [öykü]

Kayıp // Selin Öz [öykü]

Zede-4 // Görkem Soytürk [öykü]

bottom of page